Naukowo w Chęcinach i Kielcach

Chęciny i zaraz za nimi leżące Kielce to bardzo ciekawe miejsca na jedno- lub dwudniową interdyscyplinarną wycieczkę szkolną.

W niewielkiej odległości od siebie znajduje się tam kilka bardzo interesujących obiektów o bardzo zróżnicowanej tak pod względem tematycznym ofercie edukacyjnej.

Oto kilka propozycji do zwiedzania:

  1. Ruiny Zamku w Chęcinach – w XIV wieku odbywały się tu zjazdy szlacheckie. Zamek był rezydencją królowych i wdów królewskich. Przebywały tu: Adelajda, druga żona Kazimierza Wielkiego, siostra Kazimierza Wielkiego – Elżbieta i jako ostatnia królowa Bona. Było tu także więzienie stanu, po bitwie grunwaldzkiej przebywali tu znaczniejsi jeńcy krzyżaccy. Zamek został niedawno odrestaurowany, z punktu widokowego na jednej z wież można oglądać panoramę miasta. Na dziedzińcu zamkowym bractwo rycerskie proponuje różne aktywności dla zwiedzających.
  2. Jaskinia „RAJ” w Chęcinach – najpiękniejsza w Polsce jaskinia prezentująca zjawiska Łączna długość korytarzy wynosi 240 m, a trasa turystyczna ma 180 m. Wyprawa po jaskini trwa ok. 45 minut.
  3. Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach – przez wiele lat miejsce eksploatacji wapienia, a po zaprzestaniu tej działalności Kadzielnię zagospodarowano dla celów rekreacyjno-turystycznych, m.in. amfiteatr w dawnym wyrobisku, a także utworzono Podziemną Trasę Turystyczną.
  4. Centrum Neandertalczyka w Chęcinach – to wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki.  To unikatowe miejsce pozwala nam przenieść się w odległe czasy człowieka prehistorycznego.
  5. Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach–  to drugi co do wielkości, po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, obiekt popularyzujący nowoczesną naukę przez zabawę. Lokalizacja Centrum daje nieograniczone możliwości. Interaktywna wystawa „Człowiek – niezwykła maszyna”.
  6. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni – Park Etnograficzny zajmuje aż 65 ha. Można tu odnaleźć wiele unikatowych budynków dawnej wsi, z charakterystycznymi dla tych terenów wiatrakami-koźlakami na czele. Na terenie skansenu prowadzone są lekcje muzealne. To tak ciekawe miejsce, że można w nim spędzić nawet cały dzień 🙂
  7. Centrum Geoedukacji w Kielcach – znajduje się na skraju rezerwatu przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego. Dzięki tej placówce w przystępny sposób poznać można tajniki geologiczne Gór Świętokrzyskich. Znajduje się tu m.in. Galeria Ziemi oraz kapsuła 5D, w której można odbyć „Podróż do wnętrza ziemi”.
  8. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – największe takie muzeum w Polsce. W obszernych salach prezentowane jest kilkanaście wystaw. Dzieci w czasie zwiedzania mogą pobawić się w kąciku zabaw, a latem na dziedzińcu muzeum. Prowadzone są też warsztaty i lekcje muzealne.

A tak było na wycieczce w Centrum Nauki Leonardo da Vinci i Geoparku Kielce: