NOWOŚĆ!!!WYCIECZKI 1-DNIOWE

GÓRNY ŚLĄSK – CHORZÓW | KATOWICE | ZABRZE

Górny Śląsk to nasze sąsiednie województwo, ale na przestrzeni wieków tereny te nie zawsze należały do Polski. A nawet granica naszego państwa przebiegała nie daleko za Krakowem. W każdym razie Górny Śląsk kojarzy się nam z kopalniami, śląską godką i zupełnie innymi zwyczajami, a przede wszystkim unikatowymi ZABYTKAMI TECHNIKI. Warto poznać i zrozumieć historię Śląska, ponieważ jest ona składnikiem naszej tożsamości.

Ciekawostką jest fakt, że długoletni dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, historyk sztuki i kolekcjoner malarstwa, był też dyrektorem Muzeum Śląskiego. Stąd znajduje się w nim bardzo piękna i unikatowa kolekcja malarstwa XIX i XX wieku. Na Śląsku czeka dużo ciekawych atrakcji, z których każdy wybierze coś interesującego dla siebie.

Górny Śląsk - Katowice viacracovia.pl

OPIS WYCIECZKI

  • TYTUŁ WYCIECZKI: OJCOWSKI PARK NARODOWY (NR 2J)
  • RODZAJ WYCIECZKI: 1-dniowa
  • AKTYWNOŚCI: zwiedzanie zabytków; aktywne, wycieczka krajoznawcza
  • OBSZARY TEMATYCZNE: bogactwo przyrody, geologia, jura, zabytki, historia, zamki
  • MIEJSCA: Ojców, Pieskowa Skała, doliny Prądnika, Sąspowska
  • GRUPA DOCELOWA: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe

ATRAKCJE PODCZAS WYCIECZKI

Poniżej znajdziesz atrakcje Górnego Śląska. Na jednodniową wycieczkę można wybrać 2-3 w zależności od odległości między nimi oraz czasu zwiedzania. Napisz do nas, a my ułożymy atrakcyjny program wycieczki

CIEKAWIE W KATOWICACH

  • MUZEUM ŚLĄSKIE – teren dawnej kopalni węgla kamiennego KATOWICE został nowocześnie zrewitalizowany pod kątem wielofunkcyjnej instytucji kultury. W podziemiach znajduje się nowoczesna multimedialna ekspozycja dotycząca historii Górnego Śląska od zarania dziejów do czasów współczesnych, natomiast na wyższym piętrze znajduje się pokaźna galeria obrazów XIX i XX wieku z częścią dotyczącą sztuki bardzo interesujących, wyłamujących się wszelkim standardom śląskim malarzom nieprofesjonalnym (Grupa Janowska)
  • OSIEDLE NIKISZOWIEC – zaprojektowane przez braci Zillman dla pracowników kopalni „Gliesche”, wybudowane w latach 1908-1915. Tworzy je 9 zwartych kwartałów budynków, połączonych charakterystycznymi przewiązkami oraz kościół pw. św. Anny z 1927 r. Charakterystyczne ceglane budynki ozdobiono licznymi detalami nawiązującymi do gotyku i baroku. Przez osiedle prowadzi trasa turystyczna opowiadającą o wielkiej funkcjonalności układu urbanistycznego tego miejsca. Jego bardzo „śląski” charakter spowodował, że miejsce stało się tłem wielu filmów o śląsku, a obecnie jest modnym miejscem zamieszkania ludzi z kręgów artystycznych.

AKTYWNIE I NAUKOWO W CHORZOWIE

  • PARK ŚLĄSKI W CHORZOWIE– nazwany zielonymi płucami Śląska wielki park o powierzchni ponad 0,5 tyś. ha. Wiesz, ze jest ponad dwukrotnie większy od nowojorskiego Central Parku i ponad czterokrotnie od londyńskiego Hyde Parku. Kryje mnóstwo pięknych zakątków, wkomponowanych w zieleń atrakcji: SKANSEN BUDOWNICTWA ŚLĄSKIEGO, OGRÓD ZOOLOGICZNY (trzeci co do wielkości w Polsce), wesołe miasteczko (park rozrywki o nazwie LEGENDIA).
  • KOLEJKA LINOWA „ELKA” – z pokładu jej wagonika możesz z zupełnie innej perspektywy zobaczyć PARK ŚLĄSKI. To najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie.. Trasa kolejki wynosi nieco ponad 2 km, w każdym wagoniku mieści się 8 osób i stanowi dużą atrakcję dla wszystkich.
  • PLANETARIUM – SLĄSKI PARK NAUKI W CHORZOWIE – miejsce także znajduje się w PARKU ŚLĄSKIM. Obecnie po kilkuletniej rewitalizacji miejsce stało się prawdziwą oazą nauki. Można tu pod okiem przewodników/animatorów zwiedzać dwie stałe ekspozycje – ASTRONOMIA i GEOFIZYKA. Zwiedzanie odbywa się w małych grupach i prowadzi trasą interaktywnych, multimedialnych urządzeń, na których wykonywane są różnego rodzaju doświadczenia. Następnie grupy uczestniczą w projekcji w planetarium.

POD ZIEMIĄ W ZABRZU

  • SKANSEN GÓRNICZY „KRÓLOWA LUIZA” W ZABRZU – zespół obiektów jednej z najstarszych na Górnym Śląsku kopalń węgla, składających się z części powierzchniowej z wieżą szybu „Carnall” i czynną parową maszyną wyciągową z 1915 oraz części podziemnej, mieszczącej między innymi czynne urządzenia do urobku węgla i kolejkę podziemną.
  • ZABYTKOWA KOPALNIA WĘGLA KAMIENNEGO „GUIDO” W ZABRZU – unikatowy w skali europejskiej fragment kopalni założonej w 1855 r. Szybem „Kolejowy” turyści zjeżdżają na głębokość 170 m i 320 m, gdzie w zachowanych wyrobiskach, chodnikach i komorach wyeksponowano narzędzia i maszyny górnicze – niektóre czynne.

WYJĄTKOWO W TARNOWSKICH GÓRACH

  • SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA W TARNOWSKICH GÓRACH – unikatowy, 600-metrowy fragment XIX-wiecznej sztolni „Fryderyk”, odwadniającej tarnogórskie podziemia. Trasę pokonuje się łodziami. Jej wylot, który znajduje się w odległości 1 km ujęty został w zabytkową „Bramę Gwarków”.
  • ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA – udostępniony dla ruchu turystycznego fragment podziemnych wyrobisk, chodników i sztolni odwadniających oraz działające od XV do pocz. XX wieku kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku. Poprowadzona tu na głębokości ok. 50 m podziemna trasa turystyczna ma 1700 m długości, w tym 270-metrowy odcinek pokonywany łodziami.
  • MUZEUM CHLEBA, SZKOŁY, CIEKAWOSTEK W RADZIONKOWIE – pokazuje historię chleba oraz maszyny i narzędzia do jego wytwarzania. Zbiory piekarnicze uzupełnia rekonstrukcja dawnej izby szkolnej wraz z wystawą sprzętów, przyrządów i pomocy szkolnych oraz maszyn i urządzeń biurowych. Zwiedzanie grupowe jest powiązane z warsztatami piekarniczymi.

ATRACKCJE TURYSTYCZNE W GLIWICACH

  • WIEŻA RADIOSTACJI GLIWICE – Stację nadawczą i maszt zbudowano w 1935 roku. To jedna z najwyższych na świecie budowli z drewna (modrzewiowego) 111 m. Budynek nadawczy obok masztu był 31 sierpnia 1939 roku miejscem hitlerowskiej prowokacji. Od 2005 roku stanowi Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów – filię Muzeum W Gliwicach. A od 2017 roku wieża została wpisana na listę Pomników Historii.

TUTAJ możesz pobrać mapę SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO