WAŻNE INFORMACJE

JAK SIĘ UBRAĆ I CO WZIĄĆ NA WYCIECZKĘ W GÓRY

Oto gotowa lista jak się ubrać i co wziąć na górską wycieczkę szkolną z VIA CRACOVIA

  • BUTY – Włóż wygodne buty, najlepiej jeśli będą wyższe i usztywnią kostkę, koniecznie niech na podeszwie mają wyraźny protektor (tj. podeszwa nie jest płaska i nie będzie się ślizgać). Zimą i wczesną wiosną warto zaopatrzyć się w raczki – to są takie nakładki na buty z metalowymi wypustkami, które dają nam większą stabilność – warto je mieć na nieco trudniejszych trasach w większym nachyleniem. WAŻNE! Buty nie mogą być nowe, bo te na pewno Was obetrą. Jeśli planujecie więcej górskich wycieczek kupcie buty o numer większe, niż nosicie zwykle.
  • UBRANIE – oczywiście zawsze stosowne do pory roku, prognozowanej pogody. W górach pogoda jest zmienna i nieco inna niż na nizinach, więc warto ubrać się na tzw. cebulkę, tj. niektóre elementy ubrania można zdjąć, gdy będzie za gorąco lub ubrać, jeśli będzie zimniej. Jeśli macie takie możliwości zaopatrzacie się w odzież funkcyjną, profesjonalną, czyli termiczną, oddychającą – to są cienkie ubrania, które reagują odpowiednio od pogody. Oczywiście nie jest to konieczne. W lecie konieczna jest CZAPKA Z DASZKIEM i OKULARY SŁONECZNE oraz KREM Z FILTRAMI UV, aby mieć komfort i nie ulec słonecznemu poparzeniu.
  • ZABEZPIECZENIE – nie ważne jaka będzie prognoza, w górach pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą: PELERYNĘ PRZECIWDESZCZOWĄ (i/lub parasol); CZAPKĘ i RĘKAWICZKI niezależnie od pory roku (oczywiście wiosną, czy latem, wystarczy bardzo cienka czapka – albo komin wielofunkcyjny i cienkie rękawiczki).
  • JEDZENIE i PICIE – idąc w góry, szybko wytracamy energię, zatem warto mieć coś słodkiego – czekoladę, batonik oraz orzechy, słodkie owoce. Dodatkowo kanapka, gdy zgłodniejemy. Wiosną i latem WODĘ (może być z cytryną i miodem na przykład), zimą – słodka herbata w termosie (może być z imbirem na rozgrzewkę).
  • GDY WYDARZY SIĘ COŚ NIEOCZEKIWANEGO – weź na zmianę PODKOSZULEK i SKARPETKI. Jeśli obetrą Cię buty lub wywrócisz się miej ze sobą kilka PLASTRÓW. Przydają się też nasączane i zwykłe chusteczki higieniczne. Można także mieć ze sobą woreczek na śmieci – w lesie, w górach nie ma koszy, WSZYTKIE ŚMIECI MUSISZ ZABRAĆ ZE SOBĄ (NAWET ZUŻYTE CHUSTECZKI HIGIENIECZNE – PAMIĘTAJ O TYM!
  • BAGAŻ – wszystkie rzeczy, które bierzesz na wycieczkę trzeba spakować w jeden wygodny PLECAK, który nie będzie krępował ruchów.
  • PIĘNIĄDZE – często na szczycie, do którego zmierzamy (jeśli nie są to wyczynowe, czy ekstremalne górskie wyprawy) znajduje się schronisko. Tu możemy sobie zrobić nagrodę i zamówić coś do jedzenia, albo kupić magnes, czy inną pamiątkę ;).

Jeśli planujesz WYCIECZKĘ SZKOLNĄ W GÓRY, koniecznie zajrzyj TUTAJ – do propozycji, które przygotował Piotr – nasz przewodnik beskidzki

Śnieżnica - wycieczki szkolne - viacracovia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *