WYCIECZKI SZKOLNE - INSPIRACJE

TOP 10 Świętokrzyskie

 

10 miejsc, które warto odwiedzić by poznać magię województwa  Świętokrzyskiego

1. By stać się rycerzem …. Zamek w Chęcinach

Dla miłośników zamków, historii i rycerstwa punkt obowiązkowy, niezwykle malowniczo położony zamek w Chęcinach, a dokładniej jego ruiny. Spotkać w nim można ducha dawnej mieszkanki zamku – Królowej Bony. Można także trafić na turniej rycerski bądź pokaz tańców dworskich.

 

2. By poznać na nowo świat dawnej wsiPark Etnograficzny w Tokarni

Jedna z największych skarbnic wiedzy o ziemi świętokrzyskiej . Jak wyglądało życie na  kieleckiej wsi przed 50, 100 lub nawet 200 laty? Tego dowiecie się już na miejscu! Naprawdę warto!

3. By podróżować w głąb ziemiGEOPARK w Kielcach

To tutaj spotkasz czworonoga, który jako pierwszy wyszedł na ląd, wyruszysz w podróż w głąb ziemi w kapsule 5D i własnoręcznie zrobisz pamiątkę…. starszą od dinozaura!

4. By dowiedzieć się wiele o sobie… Centrum Nauki Leonardo da Vinci

Miejsce, w którym sprawdzimy swoją inteligencję, percepcję, ale też sprawność fizyczną. Dowiemy się też jak dbać o środowisko.   A wszystkiego możemy samemu doświadczać, poznawać i uczyć się przez zabawę!

5. By podróżować między dawnymi wiekami…   Święty Krzyż i Gołoborze

 

Łysiec – dzisiaj znaną jako Święty Krzyż – przed wiekami upodobały sobie czarownice. O fakcie istnienia tu kultu pogańskiego świadczą pozostałości kamiennego wału kultowego z około VIII wieku otaczającego szczyt góry. Dzisiaj Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium z Relikwiami Krzyża Świętego.

Ciekawą atrakcją przyrodniczą Gór Świętokrzyskich  jest Gołoborze – największe w Górach Świętokrzyskich i jedno z największych w średniogórzu Środkowej Europy pole nagiej pokrywy blokowej.

6. By odnaleźć skarb….  Krzyżtopór – Jedyny taki zamek

 

Jeden z największych i zapewne najdziwniejszych zamków w Polsce. Pałac ten miał mieć tyle okien ile dni w roku, pokoi – ile tygodni, sal – ile miesięcy, wież – ile kwartałów.  Krzyżtopór kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawych historii.. Jest miejscem, z którym wiążą się legendy i niezwykłe zjawiska. 

Jeśli jesteście gotowi zmierzyć się z ogromem zamku i spróbować odnaleźć skarb gdzieś w zamkowych zakamarkach, zapraszamy do wspólnej podróży i zabawy terenowej w tym wyjątkowym miejscu.   

7. By ujrzeć Raj na ziemi … Jaskinia Raj

Jedna z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich i jedna najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują w niej skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.

8. By spotkać nietoperza …. Jaskinie na Kadzielni

 

Kielecki Rezerwat Kadzielnia przeprowadzi śmiałków przez trzy jaskinie  Odkrywców, Prochownię i Szczelinę. Zaledwie  130 metrów trasy wystarczy, by  przyjrzeć się wyszukanym naciekom skalnym i organizmom charakterystycznym dla dawnego dewońskiego morza… Świętokrzyskie jaskinie są magiczne! 

9. By wyruszyć kapsułą czasu… Krzemionki Opatowskie

 

Największe w Europie pola górnicze z podziemnymi chodnikami, szybami wydobywczymi i wentylacyjnymi sprzed 5 tysięcy lat.  Dla człowieka neolitycznego ta odmiana krzemienia miała  właściwości magiczne. Dzisiaj to nie magia przyciąga uwagę lecz wartość ozdobna  krzemienia pasiastego występującego wyłącznie w jednym miejscu na kuli ziemskiej – na Ziemi Sandomierskiej.

10.By poznać świat ojca Mateusza? Nie tylko! By poczuć klimat średniowiecza …  Sandomierz

Magiczne miasto, w którym bez przeszkód można podróżować w czasie. Odwiedzając Sandomierz poznasz doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. Symbol miasta –  gotycka Brama Opatowska, jeden z najpiękniejszych w Polsce renesansowy Ratusz, Zamek Królewski to tylko nieliczne atrakcje Sandomierza.

Historia? Nie tylko! Malownicze świętokrzyskie lessowe wąwozy czy znajdujący się w  granicach miasta rezerwat przyrody „Góry Pieprzowe” zapraszają na piesze wędrówki!

 

Poznałeś już Magię województwa Świętokrzyskiego ? KLIKNIJ i sprawdź TOP 10 Warszawa!