Niepołomice – Emocje, Światło, Dźwięk

Interdyscyplinarna wycieczka łącząca kreatywne zajęcia, pobudzające zmysły, a  jednocześnie realizująca elementy podstawy programowej przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych. Uczestnicy wycieczki biorą udział w bardzo ciekawych warsztatach, prowadzonych przed wykwalifikowanych edukatorów w trzech współpracujących przy programie niepołomickich instytucji nauki i kultury: Muzeum Niepołomickie – Zamek Królewski; Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne oraz Muzeum Fonografii w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. 

EMOCJE

Muzeum Niepołomickie – Zamek Królewski – Niepołomicka siedziba władców Polski została zbudowana przez Kazimierza Wielkiego wśród nieprzebranej puszczy, pełnej wszelakiego zwierza, na którego władcy chętnie polowali. Podczas warsztatów w tych pełnych historii murach, ożywają obrazy, przemawiają z nich do nas wielcy bohaterowie historyczni, a także nasi zwykli przodkowie. Uczestnicy odczytują, ileż uczuć mógł artysta zakląć w tej namalowanej historii.

ŚWIATŁO

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne –  popularyzuje wiedzę z zakresu astronomii, badań kosmosu oraz nauk fizycznych i przyrodniczych. Edukatorzy obserwatorium to profesjonalni astronomowie, fizycy, geografowie, informatycy. Warsztaty organizowane są w Planetarium, gdzie na kopule o średnicy 8 m zostaną zaprezentowane zjawiska astronomiczne związane z wyglądem nieba gwiaździstego w różnych szerokościach geograficznych, ruchem planet i Słońca, fazami Księżyca oraz ruchem obrotowym Ziemi.

DŹWIĘK

Muzeum Fonografii –– Warsztaty w przestronnych salach Muzeum są niczym spacer po wnętrzach naszych domów począwszy od salonu z przełomu XIX i XX wieku poprzez niemal wszystkie dekady wieku dwudziestego, w których prezentowane są urządzenia do zapisu i odtwarzania dźwięku. Wszystko przedstawione w arcyciekawej scenerii. W ostatniej sali, zapadając się w miękkich pufach posłuchamy muzyki wybranej z ponad tysiąca dostępnych płyt winylowych. Muzeum mieści się w budynku Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa.