BEZPIECZNE GÓRY Z RATOWNIKAMI GOPR I PRZEWODNIKIEM BESKIDZKIM

IDEA PROGRAMU BEZPIECZNE GÓRY

  • Dzięki realizacji tego programu, chcemy rozbudzić w młodych ludziach pasję górskich wędrówek, ale jednocześnie pokazać im jak bezpiecznie uprawiać turystykę górską. Z natura nigdy nie ma żartów, a zwłaszcza w górach pogoda potrafi zmienić się w mgnieniu oka.
  • Taka górska wyprawa, nawet na najmniejszą górę, wymaga przygotowania stroju, ekwipunku, odpowiedniego obuwia. Co zabrać ze sobą, aby nasz bagaż nie był za ciężki, a jednocześnie, żeby znalazło się w nim to co niezbędne? A jak sobie poradzić, gdy zwichniemy nogę, albo zaskoczy nas burza? W wycieczkach uczestniczą ratownicy GOPR oraz przewodnicy beskidzcy, którzy z przyjemnością, w aktywnej formie odpowiedzą na zadane pytania.
  • A gdy zgubimy się w górach, czy uda nam się zorientować w terenie? A jeśli zawiodą wszystkie elektroniczne urządzenia, co nam pozostanie? Mapa, kompas, a może znaki w przyrodzie?

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

  • Program obejmuje 3 rodzaje zajęć terenowych – określanie swojej pozycji w terenie za pomocą różnych narzędzi; zajęcia z udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznych zachowań w górach; zajęcia aktywne – dla chętnych są to też zajęcia wspinaczkowe i linowe.

Orientowanie się w terenie:

  • Podstawy nawigacji, określanie położenia w terenie, ustalanie kierunku, odległości. Nabywanie umiejętności posługiwania się mapą, kompasem, odbiornikiem GPS.

Nauka pierwszej pomocy:

  • Nauka podstaw udzielania pierwszej pomocy oraz technik improwizowanych transportu poszkodowanego (jak sobie radzić, gdy ktoś straci przytomność; jak należy postępować w razie urazów, krwotoków, gdy w ranie jest ciało obce).
  • Zasady bezpieczeństwa w górach (jakie sytuacje mogą Cię spotkać w górach) oraz sposoby wzywania pomocy.

Aktywne zajęcia terenowe:

  • techniki linowe i wspinaczkowe (wspinaczka, tyrolka, most linowy, zjazd na linie, układanie skrzynek).

Wszystkie rodzaje zajęć są prowadzone w formie gier terenowych, aktywnych ćwiczeń, podczas których wiedza jest od razu weryfikowana w praktyce.

Program można przeprowadzić na dowolnej wycieczce w góry. Zdarza się także, że łączymy zajęcia na wycieczce z warsztatami stacjonarnymi – na przykład pokazem sprzętu używanego przez ratowników GOPR oraz filmami z akcji.

Prowadzącymi są doświadczeni ratownicy GOPR, mający także bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Dzięki temu bardzo pożyteczne umiejętności, które można wykorzystywać nie tylko w górach, dają okazję do pracy zespołowej, integracji grupy, zdrowej rywalizacji, czyli po prostu DOBREJ ZABAWY W PLENERZE!