PRZYGODA W DOLINIE POPRADU

Zapraszamy na przygodę w dolinie Popradu, rzeki wzdłuż której od wieków wiodły szlaki handlowe na Węgry. Wszystkich zauroczą klimatyczne miejscowości położone w tej pięknej dolinie w Beskidzie Sądeckim – KRYNICA, MUSZYNA, PIWNICZNA, RYTRO, STARY I NOWY SĄCZ. Malownicze tereny pogranicza polsko-słowackiego oszałamiają piękną przyrodą, malowniczymi widokami oraz wielokulturowymi zabytkami – ruinami warownych zamków, strzegących szlaków handlowych, czy uroczymi cerkiewkami. W ramach wycieczki można pojechać na jeden dzień do słowackiego Bardejowa, czy Starej Lubowni.

OPIS WYCIECZKI

  • RODZAJ WYCIECZKI: wielodniowa – 2,3 lub 4 dni (W te tereny najlepiej pojechać na wycieczkę kilkudniową – 2,3 lub 4 dniową, aby był czas na zwiedzanie ciekawych atrakcji, ale też wycieczki po bardzo malowniczych szlakach górskich.)
  • AKTYWNOŚCI: zwiedzanie zabytków; górskie wycieczki o różnym stopniu trudności, aktywne i interdyscyplinarne zwiedzanie, spacery tematyczne
  • OBSZARY TEMATYCZNE: średniowiecze szlaki handlowe, galicyjskie kurorty, blaski dwudziestolecia międzywojennego, łemkowszczyzna, cerkwie prawosławne i grekokatolickie, na styku kultur wschodu i zachodu, Nikifor Krynickie, Jan Kiepura, wody mineralne, mofety, Beskid Sądecki
  • MIEJSCA: Muszyna, Krynica, Stary i Nowy Sącz
  • KLIKAJ TUTAJ po ofertę i cennik wycieczki „PRZYGODA W DOLINIE POPRADU”

ATRAKCJE WYCIECZKI „PRZYGODA W DOLINIE POPRADU”

Poniżej znajduje się spis najciekawszych atrakcji turystycznych w dolinie Popradu w Beskidzie Sądeckim. Mamy tu bogactwo i wielką różnorodność atrakcji, dlatego czas na wycieczce można spędzić na zwiedzaniu różnego rodzaju zabytków, ale i rekreacyjnie na górskich szlakach.

KOLEJKA NA GÓRĘ PARKOWĄ W KRYNICY– obecnie RETRO PARKOWA – kolej lonowo-terenowa na szczyt góry (742 m). Na szczycie Rajskie Ślizgawki – kompleks zjeżdżalni rynnowych, Zjeżdżalnia Pontonowa.

KOLEJ GONDOLOWA NA JAWORZYNĘ KRYNICKĄ – najdłuższa kolej gondolowa w Polsce, sześcioosobowe wagoniki w 7 minut pokonają odległość 2,2 km, przenosząc pasażerów na szczyt Jaworzyny krynickiej 1114 m n.p.m. Z platformy widokowej na szczycie można podziwiać beskidzkie krajobrazy, Tatry słowackie, a nawet Bieszczady. Stąd można zrobić 3-4 godzinny spacer górskim szlakiem do Bacówki nad Wierchomlą czerwonym szlakiem (fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego). Jest to przyjemny i nieforsowny spacer dla każdego turysty.

SPACER PO DEPTAKU W KRYNICY – Krynica co prawda powstała w XVI wieku, ale swoją wielką karierę rozpoczęła w połowie wieku XIX. Rozwój zawdzięcza Józefowi Dietlowi, profesorowi medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezydenta Miasta Krakowa, uznanego za ojca polskiej balneologii. A zatem w połowie XIX wieku Krynica staje się znanym i modnym galicyjskim uzdrowiskiem, perłą polskich uzdrowisk. Powstały tu wtedy najbardziej znane obiekty Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, liczne pensjonaty i wille. Do rozwoju uzdrowiska przyczyniło się również wybudowanie w 1876 r. linii kolejowej do Muszyny.

MUZEUM NIKIFORA W KRYNICY – w muzeum zgromadzono twórczość najsłynniejszego malarza prymitywisty – Nikifora Krynickiego, który był z pochodzenia Łemkiem (Rusinem). Można go było spotkać na krynickim deptaku z przenośnym warsztatem malarskim, jak malował przechodniów, architekturę, widoki swojej ukochanej Krynicy. Malował głównie akwarelami, a jego obrazy zaskakiwały ogromem detali. Był Jego kompozycje są unikatowym przykładem malarstwa intuicyjnego.

MAGICZNE I SENSORYCZNE OGRODY W MUSZYNIE – muszyńskie ogrody zmysłów oraz ogrody magiczne to doskonały pomysł na relaks, bliskość natury oraz zdrowy i pełen sensorycznych doświadczeń sposób na spędzenie wolnego czasu. Są to największe tego typu ogrody w Polsce. Podzielono je na strefy: wzroku, smaku, dotyku, słuchu i zapachu oraz strefę zdrowia. Natomiast druga część ogrodów nawiązuje do legend i wierzeń dawnego Państwa Muszyńskiego.

CERKIEW W POWROŹNIKU – Charakterystycznymi zabytkami Beskidu Sądeckiego są dawne połemkowskie cerkwie grekokatolickie (obecnie kościoły katolickie). Najstarsza w polskich Karpatach (1600 r.) to cerkiew w Powroźniku, która w 2013 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

MOFETA W ZŁOCKIEM – wyjątkowe zjawisko przyrodnicze, unikatowe w skali Polski. Mofeta to jest zjawisko wulkaniczne, eshalacja dwutlenku węgla z głębokich warstw geologicznych. Ten niezwykły pomnik przyrody nieożywionej to miejsce, gdzie ze szczelin ziemi wydobywają się – z charakterystycznym bulgotem – pęcherzyki dwutlenku węgla.

MIASTECZKO GALICYJSKIE I PARK ETNOGRAFICZNY W NOWYM SĄCZU – rekonstrukcji typowego miasteczka galicyjskiego, w którym znajdują się tradycyjne zakłady rzemieślnicze oraz usługowe (poczta, fotograf, apteka, lekarz, szewc, garncarz), a następnie zwiedzanie Parku Etnograficznego, w którym zostały zgromadzone stare budynki gospodarcze, mieszkalne, szkolne z XIX wieku.

Wycieczka do Rytra i spacer do schroniska Cyrli oraz zwiedzanie ruin zamku w Rytrze | podziwianie przełomu rzeki Poprad | zwiedzanie Starego Sącza i Klasztoru Klarysek.

INFORMACJE – Chata górska „Cyrla” znajduje się w przysiółku Cyrla, położonym na południowych stokach Makowicy [948m], w Paśmie Jaworzyny Krynickiej – wschodniej części Beskidu Sądeckiego. W okolicy chaty znajduje się wiele atrakcji (m.in. ruiny zamku, jaskinie, spływ flisacki rzeką Poprad), gęsta sieć szlaków turystycznych oraz dróg leśnych nadających się do uprawiania kolarstwa górskiego, narciarstwa biegowego i tourowego. PTTK wyznakowało w pobliżu schroniska również wiele szlaków konnych. Głównym grzbietem Pasma Jaworzyny Krynickiej przebiega szlak przyrodniczy im. Adama hrabiego Stadnickiego , prowadzący z Rytra do Łabowej. U południowych podróży Makowicy położone są dwie, wypoczynkowe miejscowości: Rytro i Piwniczna. To właśnie z Rytra prowadzi najkrótszy szlak do chaty.

KLIKAJ TUTAJ po ofertę i cennik wycieczki „PRZYGODA W DOLINIE POPRADU”