PAKIET SZKOLNY 3 ATRAKCJI

KRAKÓW – MIASTO WIELKIEJ LOKACJI

W 1257 roku Kraków został lokowany przez księcia Bolesława Wstydliwego. Z wielkim rozmachem został założony Rynek, który niebawem stał się jednym z największych placów handlowych ówczesnej Europy. Tu zbiegały się najważniejsze szlaki handlowe, tętniło życie społeczne i towarzyskie. To początek budowania bardzo ważnej pozycji Krakowa w Polsce i Europie.

I. MUZEUM PODZIEMIA RYNKU Z PRZEWODNIKIEM

Największy w Europie rezerwat archeologiczny, powstały w 2010 roku. Schodzimy 4 metry pod powierzchnię Rynku Głównego, aby poznać historię Krakowa od XII do XVI wieku. Relikty dawnych dróg oraz budowli, tysiące artefaktów – monety, przedmioty użytku codziennego, biżuteria, militaria.

II. KULINARNE WARSZTATY U MAGELLANA

Podczas warsztatów kulinarnych dowiemy się co jadano w średniowieczu? Jak traktowano cukier w wiekach średnich? Co nazywano białym złotem? Wreszcie, jakie przyprawy przywożono do Krakowa, aby handlować nimi na Rynku Głównym? Po części teoretycznej,czas na wypieki! Będzie pysznie i baardzo aromatycznie!

III. GRA MIEJSKA NA RYNKU GŁÓWNYM

W średniowieczu Rynek był gęsto zabudowany kramami i innymi budowlami o miejskim lub handlowym charakterze. Gdzie można było kupić sól, a gdzie luksusowe tkaniny i drogie przyprawy? Jak karano za przestępstwa? Gdzie jeszcze dziś można znaleźć kajdany, w które zakuwano złoczyńców? Tego wszystkiego dowiecie się podczas GRY MIEJSKIEJ zamieniając się w średniowiecznych kupców i rzemieślników.