WARSZAWA – HISTORIA I NOWOCZESNOŚĆ
Warszawa – możemy ją lubić lub nie, ale jest to stolica Polski i trzeba ją odwiedzić, chociaż raz w życiu 😊. Wycieczka szkolna jest do tego doskonałym czasem. To tu, jak w każdej stolicy, koncentruje się życie kulturalne, turystyczne, polityczne kraju. Liczba muzeów i innych instytucji kulturalnych, nie ma sobie równych. A szeroko pojęta historia nie oszczędzała mieszkańców tego miasta na przestrzeni wieków, o czym wie każdy.
OPIS WYCIECZKI
- RODZAJ WYCIECZKI: jednodniowa lub wielodniowa – 2,3 lub 4 dni (W te tereny najlepiej pojechać na wycieczkę kilkudniową – można zorganizować wycieczkę tematyczną np. szlakiem Alka, Zośki i Rudego albo Warszawa Królewska)
- AKTYWNOŚCI: zwiedzanie zabytków; aktywne i interdyscyplinarne zwiedzanie, spacery tematyczne
- OBSZARY TEMATYCZNE: Warszawa czasów stanisławowskich, ważne instytucje państwowe, miasto stołeczne, II wojna światowa, Powstanie Warszawskie, malarstwo polskie XIX wieku, nauka, ekonomia – przedsiębiorczość.
- MIEJSCA: Warszawa historyczna i nowoczesna
WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE
- Z naszym biurem możesz zorganizować wycieczkę do Warszawy z OPRAWĄ EDUKACYJNĄ (TUTAJ możesz przeczytać co to są WYCIECZKI Z OPRAWĄ EDUKACYJNĄ) na 1,2,3 lub więcej dni.
- W tej sekcji chcemy się z wami podzielić naszymi doświadczeniami z wieloletniej organizacji wycieczek do Warszawy, które stanowią duży udział w naszych propozycjach szkolnych.
- Bardzo ważna informacja na początek. Wycieczkę do Warszawy najlepiej planować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jest to bardzo popularna destynacja, dlatego aby mieć wybór warto wcześniej zarezerwować niektóre atrakcje. Także cena takiej wycieczki jest wyższa, więc wtedy można ją rozłożyć na dłuższy czas. Myślę, że taki graniczny limit to jest między 6 a 2 miesiące.
- Możemy dobrać odpowiedni dla każdego stopnia edukacji program i temat wyjazdu. Taka wycieczka to propozycja dla klas 5-8 SP oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
- Przy obecnych cenach paliwa proponujemy transport pociągiem. Natomiast po Warszawie poruszamy się komunikacją miejską, ponieważ Warszawa jest doskonale skomunikowana. A podróżując autobusami, tramwajami i metrem, tracimy znacznie mniej czasu. Dodatkowo podróż pociągiem i metrem jest dla młodzieży dodatkową atrakcją.
- Podczas wycieczki do Warszawy w ciągu jednego dnia wycieczkowego, aby było komfortowo, można zaplanować 2 instytucje oraz dodatkowo 1 propozycję zwiedzania bez wchodzenia do wnętrz. My staramy się układać te propozycje tematycznie. Na przykład: tematyka wojenna – Muzeum Powstania Warszawskiego, Polin, Powązki Wojskowe lub Muzeum Powstania Warszawskiego, spacer szlakiem Alka, Rudego i Zośki, Powązki Wojskowe.
- Wyżywienie również staramy się dostosować do zwiedzania. Najczęściej przy młodszych grupach (wycieczki dłuższe niż 1 dzień) są to 2 posiłki – śniadanie + obiadokolacja. Przy uczestnikach starszych – 7-8 klasa SP oraz starsi, organizujemy tylko śniadanie, a potem wieczorem jest czas na zakupienie sobie posiłku według własnego uznania. Uwierzcie, to się doskonale sprawdza 😊
- No i last, but not least, to jest OFERTA CAŁOROCZNA. Warszawa jest naprawdę atrakcyjna o każdej porze roku i wcale nie trzeba tam jechać w tzw. wysokim sezonie – maj-czerwiec, czy wrzesień-październik. W pozostałych miesiącach jest większy spokój, wybór, a i czasami niższe ceny.
NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE W WARSZAWIE
Opisujemy tu kilka miejsc, które są absolutnym must-to-see w naszej stolicy i pojawiają się w programie większości wycieczek organizowanych w naszym biurze. Czytaj, oglądaj i inspiruj się, zapraszamy.
Trakt Królewski i Stare Miasto – to Warszawa w pigułce. Tu możesz poznać i zobaczyć najważniejsze i najbardziej znane warszawskie atrakcje. Przejście tej trasy zajmie około 3 godzin, ale można spacerować tu znacznie dłużej. Na zdjęciu widzisz współczesną atrakcję umieszczoną na Krakowskim Przedmieściu. Stoją tu 4 kubiki z reprodukcjami obrazów Canaletta, według których została po drugiej wojnie światowej odbudowana Warszawa. Można porównać widok z obrazu i widok współczesny.
Łazienki Królewskie – ten królewski ogród to chyba najsłynniejszy park w Warszawie. Tutaj jest pięknie o każdej porze roku. To miejsce wybrał na swoją letnią rezydencję nasz ostatni król Stanisław August Poniatowski i stworzył tu park w stylu angielskim. Można tu podziwiać mnóstwo zabytków czasów stanisławowskich z Pałacem Na Wodzie na czele. To tutaj także znajduje się najbardziej rozpoznawalny pomnik Fryderyka Chopina i tu latem organizowane są plenerowe koncerty. No i można zobaczyć dumne pawie, które niczym profesjonalni modele chętnie prezentują swoje wdzięki.
Centrum Nauki Kopernik – to wielka świątynia nauki, ciesząca się nieustająco wielką popularności. Chociaż od jej otwarcia w 2010 roku, powstało już wiele takich instytucji w Polsce. W zabawowy sposób można w centrum doświadczać różnych prawideł, które rządzą nami i naszym otoczeniem. Dzięki setkom multimedialnych urządzeń, rozwikłasz zagadki, które niekoniecznie pojmujesz ucząc się w szkole. W ramach Centrum działają także pracownie i laboratoria z różnych dziedzin nauki, planetarium, teatr wysokich napięć. A na dodatek, to jeden z ultranowoczesnych budynków z bryłą wpisaną w wiślaną skarpę, ogrodami na dachu oraz ogrodem doświadczeń w pobliżu.
Warszawska Syrenka – to symbol i godło Warszawy, bohaterka legendy o założeniu Warszawy. Wiecie, że miała siostrę, a może nawet dwie. Pewnego trzem siostrom znudziło się pływać ciągle w tym samym morzu w pobliżu domu rodziców i zapragnęły dalszych podróży. Rozpłynęły się wiec po świecie i jedna trafiła do Ustki, druga do Kopenhagi, a trzecia do Warszawy. Znacie tę wersję legendy? Te najsłynniejszą warszawską możemy spotkać właśnie nad Wisłą, jak dumnie dzierży tarczę i miecz w obronie siebie i mieszkańców Warszawy. Pomnik uwiecznił piękną i tragicznie zmarłą podczas Powstania Warszawskiego sanitariuszkę, żołnierkę AK – Krystynę Krahelską, która pozowała rzeźbiarce, Ludwice Nirschowej
Muzeum Powstania Warszawskiego – ciągle bijące serce zrywu mieszkańców Warszawy można posłuchać w dawnej elektrowni tramwajowej w dzielnicy Wola! Wśród wystaw opowiadających historię powstania czasami udaje się napotkać samych powstańców, którzy odwiedzają muzeum i rozmawiają z odwiedzającymi. Bo każdy powinien znać tę historię…
Muzeum Warszawy – jedyne muzeum, które przedstawia całą historię naszej stolicy w jednym miejscu – cała jedna pierzeja rynku! Pieczołowicie zbierane i przedstawiane pamiątki po dawnej Warszawie, której już nie ma… Bo każdy musi usłyszeć o Paryżu Północy…
Grób Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego – dwudziestoczterogodzinna warta honorowa pełniona przez żołnierzy z pobliskiego Garnizonu Warszawa to rewelacyjna okazja do zobaczenia świetnie wyszkolonych i umundurowanych żołnierzy z wojsk lądowych (a czasem innych formacji)! Bo każdy kiedyś chciał zostać żołnierzem…
Taras Widokowy na szczycie Pałacu Kultury i Nauki – to miejsce, z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na całą rozległą Warszawę! Teraz taras można oglądać w oryginalnym kolorze za sprawą remontu elewacji, którą budynek właśnie przechodzi. Bo u góry zawsze lepiej…
Bulwary Wiślane – bulwar Karskiego i Generała George’a Smitha Pattona to nowiutki punkt obowiązkowy na mapie najpiękniejszych miejsc w Warszawie. Bo każdy lubi spacerować…
Warszawskie Metro – jest to unikatowa okazja przejażdżki jedyną siecią metra w Polsce, którą stanowią dwie linie. Znajduje się tutaj również najważniejsza stacja metra w Polsce, Świętokrzyska, ponieważ jest ona jedyną przesiadkową w naszym kraju! To stąd możemy pojechać metrem w aż cztery strony świata. Bo nie ma czasu na stanie w korkach…
Złote Tarasy – chyba najsłynniejsza galeria handlowa w Warszawie. To tu najlepiej umówić się na spotkanie ze znajomymi, żeby spędzić czas, gdy pogoda nie dopisuje. Bo każdy lubi zakupy…
Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie – ogromna posiadłość z pięknym zespołem ogrodów o różnej tematyce. Warto zwiedzić pałacowe wnętrza aby obejrzeć niesamowitą ilość symboli nawiązujących do różnych wydarzeń historycznych oraz poszczególnych właścicieli pałacu. Bo każdy chce poczuć się jak król…
PRZYKŁADOWY PROGRAM RAMOWY
DZIEŃ 1 – zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego
DZIEŃ 2 – wizyta w Centrum Nauki Kopernik | zwiedzanie Parku Doświadczeń, znajdującego się przy Centrum Nauki | zwiedzanie ultranowoczesnego budynku Biblioteki Uniwersyteckiej wraz z ogrodami na dachu | zwiedzanie Starego Miasta (Krakowskie Przedmieście – kubiki z reprodukcjami wedut Bernardo Bellotto zw. Canaletto, Pomnik Mikołaja Kopernika, Kościół św. Krzyża, warszawski szlak Chopina (grające ławeczki), oś Saska, Plac Józefa Piłsudskiego, zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza; Fontanna w Parku Saskim, Hotel Bristol, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Pomnik Adama Mickiewicza, Plac Zamkowy, Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Rynek, Gnojna Góra (taras widokowy), Barbakan i mury miejskie, Pomnik Małego Powstańca) oraz Cmentarza na Powązkach (do wyboru część wojskowa lub Stare Powązki – zwiedzanie pod opieką licencjonowanego przewodnika) | zwiedzanie Łazienek Królewskich lub Muzeum w Wilanowie | wycieczka „Wieczorna Iluminacja Warszawy” i wizyta w Multimedialnym Parku Fontann na podzamczu
DZIEŃ 3 – zwiedzanie Sejmu lub Pałacu Prezydenckiego | Stadion Narodowy | wizyta w „Złotych Tarasach”